AB’de polis ırkçılığı: ‘Yeterince raporlama yapılmıyor’

Avrupa Birliği’nin Viyana merkezli Temel Haklar Ajansı (FRA), AB ülkelerindeki polis ırkçılığına dair ilk raporunu bugün yayımladı. FRA, AB ülkelerinin polis ırkçılığına dair olayları yeterince raporlamadığını ve bunun ‘ırkçı polisliğin var olmadığı’ anlamına gelmediğini vurguladı.

DHA’nın aktardığına göre, polis ırkçılığına dair 116 sayfalık ilk raporunu bugün yayımlayan FRA’nın açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı:

“Irkçı yorumlar, daha sık durdurmalar ve hatta şiddet – Avrupa’da farklı etnik kökenlerden gelen insanlar, polisliği bu şekilde deneyimliyor. Ancak AB Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) polislikte ırkçılıkla ilgili AB çapındaki ilk raporuna göre ulusal verilerin eksikliği, sorunun büyüklüğünü tam olarak değerlendirmeyi ve etkili müdahaleler tasarlamayı zorlaştırıyor.”

‘VERİLER SİSTEMATİK OLARAK TOPLANMALI’

FRA, AB ülkelerini polisin görevini kötüye kullanmasına ilişkin ‘verileri sistematik olarak toplamaya’, çağırdı. Polis ırkçılığına dair raporların son derece az olmasının ‘ırkçı polisliğin var olmadığı’ anlamına gelmediğine dikkat çeken FRA, anket ve medya haberlerinden bu verilerin elde edilebileceğine dikkat çekti.

FRA ayrıca siyahların polis tarafından durdurulması konusunda ise “Avusturya’daki siyah katılımcılar, en yüksek durdurma oranlarına sahiptir (5 yılda – yüzde 40; 12 ayda – yüzde 21). Almanya ikinci en yüksek 5 yıllık orana (yüzde 33) ve İrlanda ikinci en yüksek 12 aylık orana (yüzde 15) sahiptir” açıklamasını yaptı. Buna göre Avusturya polisi, siyahları daha fazla durduruyor ve Almanya bu oranda ikinci sırada yer alıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x